Choď na obsah Choď na menu
 


Úspech na PIHA 2011 v Prahe

24. 1. 2012

 

 

 

Obrázok

 

  Úspech slovenských homebrewárov

na PIHA 2011 v Prahe

 

 

Obrázok

 

 

Do tretieho roku existencie nášho domáceho minipivovaru sme vkročili veľkým úspechom...no poďme pekne od začiatku.

 

Prvý decembrový víkend trojica členov Vintoperku trávila v Prahe, kde nás v sobotu 3. decembra v priestoroch Vyšší odborné školy ekonomických studií a Střední průmyslové školy potravinářských technologií na Podskalskej ulici čakal "vrchol pivného roku domovaričov" - PIHA 2011 (Prague International Homebrew Award 2011).

 

V piatok podvečer po ubytovaní sa na Karlovom námestí sme vyrazili do ulíc "na jedno". Začali sme v Pivovarskom dome, kde sme zároveň miestnemu sládkovi odovzdali všetky naše vzorky (Svetlé, Tmavé, RedAle, Rauch a Weizen) do sobotňajšej súťaže. Odtiaľ sme sa taxíkom premiestnili na Strahov do Kláštorného pivovaru, v ktorom sme okrem chutnej kuchyne a výborného piva mali to šťastie a česť zároveň zoznámiť sa so sládkom tohto pivovaru, s ktorým sme okrem prehliadky "jeho kuchyne" mali možnosť aj hodnú chvíľu podebatovať. Vzhľadom na časový sklz našej prechádzky po Prahe sme si stačili vymeniť kontakty a už pešibusom sme sa nočným mestom presúvali do jeho centra. U Hrocha bolo tak nabité, že sa nám nepodarilo dať pivko ani "nastojáka" a tak sme sa už tešili na osvieženie U Valšú, ktorých sme však aj napriek pomoci GPS-ky nakoniec nenašli. O to viacej nám potom chutili špeciály U Medvídku, kde sme neodolali výbornému hermelínu. Nakoľko už bolo krátko pred polnocou, tak sme sa už ani veľmi nečudovali, že v Novomestkom pivovare práve zatvárali, U flekú už mali zatvorené a tak sme sa cestou do postele ešte stavili U rybiček.

 

Takže v sobotu ráno sme boli "ako rybičky" a v pohode sme stihli začiatok PIHA 2011. Na Podskalskej sme zaplatili vstupné, poplatok za súťažné vzorky a premiestnili sa do prednáškovej sály, v ktorej sme postupne absolvovali všetky štyri prednášky (Pivovarské kvasnice, Rauchbier, Ovocné pivá a Czech ALE). Cez prestávky sme na chodbe v skupinkách so starými dobrými a aj s mnohými novými známymi vzájomne ochutnávali a hodnotili svoje výtvory. Okoštovali sme toho veľa a väčšina vzoriek chutila veľmi dobre, čo zrejme svedčí o progresívnej tendencii česko-slovenského domovaričstva. Nám veľml zachutilo Vianočné zázvorové pivo Petra Hudáka a potešili nás pozitívne reakcie na náš Rauch. Okolo tretej poobede sme troška poupratovali, povymieňali si medzi sebou vzorky a Honza Kočka mohol začať s vyhlasovaním výsledkov, pričom súťaže sa zúčastnilo 103 vystavovateľov a každý minimálne s jednou vzorkou.

 

 

Štatút súťaže PIHA 2011:

www.kamnapivo.sk/webtron/piha-2011-statut-sutaze.html

 

A ako to celé dopadlo?

 

Piva se hodnotila stupnicí 0 až 50 bodů, kdy 50 bodů bylo maximum. Číslo na konci řádku udává součet tří hodnotitelů daného piva.

 

I. Světlá ČS do12,99

 

1 Šidla Antonín Moč paní Hraběnky 107

2 Lopatka Václav St. Lopés světlé pivo 105

3 Salaba Jiří Zahradník 8% 97

Kraus Ondřej Ondráš 97

Zimmermann Jan Kobra 11° 97

 

II. Světlá piva ČS nad 13,00

 

1 Zimmermann Jan Chřestýš 13° 97

1 Černý Miroslav Leštinská 13° (letošní chmel) 97

3 Černý Miroslav Leštinská 13° (loňský chmel) 92

 

III. Tmavá a polotmavá piva ČS typu

 

1 Oppelt Jan Přívozský Šušťur tm. ležák 12° 95

2 Kružic Ľuboš Bystrický špeciál 16° 93

2 Kořínek Petr Pivkor tmavá 11° 93

 

IV. Pšeničná piva bavorského typu

 

1 Alexiu Chris a Alex Pšeničná Michaela 109

2 Vakula Ivan Vintoperk Weizen 13° 98

3 Hanzel Dalibor Rauchweizen 13° 94

 

V. Svrchně kvašená ALE

 

1 Fencl Tomáš Bambus Lemus IPA II 130

2 Lopata Agnieszka AIPA 15,5 Blg.6,4alg 124

3 Rail Evan Bohemia Oak-Aged Imperial Stout 122

 

VI. Ostatní spodně kvašená piva

 

1 Franěk Petr Icebok 118

2 Hudák Peter Zázvor 102

3 Franěk Petr Rauchbier 13° 87

 

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ :

Fencl Tomáš Bambus Lemus IPA II 130

 

 

Obrázok

 

 

Ako vidieť z výsledkovej listiny, tak tento rok slovenskí homebrewári v Prahe dosiahli naozaj veľký úspech, keď z celkovo 20 udelenných cien Slováci "rozobrali" celú pätinu (Stupavar, Peter Hudák, Vartáš a Vintoperk) a chvíľu sa chodbami miestnej školy nieslo aj (inak hokejové) "Slovenskooo, Slovenskooo,..."

 

Po skončení akcie a posledných spoločných fotografiách s diplomami  sa takmer všetci slovenskí domovariči (Stupavar, Vartáš a Vintoperk aj so svojim funclubom) premiestnili "zapiť radosť" do Sousedského pivovaru u Bansethú, kde sme sa mnohí konečne prvý raz v tom dni aj najedli. Odtiaľ sme sa všetci presunuli do neďalekých Zlých Časú, kde sa k nám pripojili aj "brnenské" Dvojčatá a tu sme do skorej noci vo výbornej nálade a v družnej debate pokoštovali cca desať rôznych pív. Domov sme pôvodne chceli ísť pešo, no po pár metroch "mierne" dezorientovaní sme sa na Karlák nechali radšej doviesť taxíkom. A dobre sme "zrobili", pretože o to viac sme v nedeľu ráno boli vyspatí a cesta domov preto takmer ani nebolela ;-)

 

No a čo povedať na záver? Že "v Praze je blaze", PIHA 2012 sa nám páčila a radi sa prihlásime aj na jej nasledujúci ročník!

 

 

analyza-piv-z-piha-2011.png

 

 

Škoda len, že v kategórii Tmavých pív sa nevyhlasovalo 3. miesto, pretože podľa dodatočne získaných podrobných výsledkov degustačnej komisie by sme si okrem striebra za Weizen domov priviezli navyše ešte aj bronz za náš Tmavý VINTOPERK ;-(

 

Obrázok

 

 

Obrázok

 

 

Fotky a video:

 

https://photos.app.goo.gl/uwccaGPUTGazA95K7